National Results 2012


 2012 USAF Unified National Armwrestling Championship 
Harrahs - Reno, NV
Host:  Hosted by The UAL

Junior Girls
Right 60kg: 1st – Kendall Stroud, 2nd – Tara Terry, 3rd – Trinity Terry
Right 65kg: 1st – Aleksei Dingel, 2nd – Kendall Stroud

Left 50kg: 1st – Tara Terry, 2nd – Trinity Terry


Junior Boys
Right 50kg: 1st – Tatton Allsup, 2nd – Jackson Dingel
Right 80kg: 1st – Ashton Dauzat, 2nd – Chance Holliday, 3rd – Harry Bean
Right 80+kg: 1st – Ashton Dauzat, 2nd – Harry Bean, 3rd – Jason Burgeson

Left 60kg: 1st – Chance Holliday, 2nd – Tatton Allsup
Left 80kg: 1st – Ashton Dauzat, 2nd – Harry Bean


Open Women
Right 50kg: 1st – Valerie Beach
Right 55kg: 1st – Emma Clark, 2nd – Cheryl Harper, 3rd – Valerie Beach, 4th – Ann Fuller
Right 60kg: 1st – Sophie Oppenheimer, 2nd – Brittney Rau
Right 65kg: 1st – Sophie Oppenheimer, 2nd – Angela Miller
Right 80+kg: 1st – Billie Jo Winfield, 2nd – Michelle Derry, 3rd – Ashley Owens, 4th – Angela Miller

Left 50kg: 1st – Valerie Beach
Left 55kg: 1st – Emma Clark, 2nd – Valerie Beach, 3rd – Cheryl Harper
Left 60kg: 1st – Sophie Oppenheimer, 2nd – Brittney Rau
Left 80kg: 1st – Brianne Hunsley
Left 80+kg: 1st – Michelle Perry, 2nd – Billie Jo Winfield


Open Men
Right 55kg: 1st – Issac Luna, 2nd – Sean Town
Right 60kg: 1st – Joseph Cordova, 2nd – Brent Norris, 3rd – Jayson Neeley, 4th – Chance Holliday
Right 65kg: 1st – Vazgen Soghoyan, 2nd – Samuel Harris, 3rd – Shawn Kirkpatrick, 4th – Jacob Carlson
Right 70kg: 1st – Corey Miller, 2nd – Geoff Hale, 3rd – Ethan Fritsche, 4th – Kyle Knapp
Right 75kg: 1st – Paul Talbott, 2nd – Ray Hennerichs, 3rd – Luke Kindt, 4th – Paul Johnson
Right 80kg: 1st – Craig Tullier, 2nd – Jake Smith, 3rd – Devin Bair, 4th – Jon Vinikoor
Right 85kg: 1st – Storm Chellino, 2nd – Chase Stratton, 3rd – Steve Rau, 4th – Bart Wood
Right 90kg: 1st – Ryan Clark, 2nd – Brent Rakers, 3rd – A.J. Henson, 4th – Michael Vaz
Right 100kg: 1st – Chris Chandler, 2nd – Chris Kaufman, 3rd – Jordan Sill, 4th – Kenny Hughes
Right 110kg: 1st – Dave Chaffee, 2nd – Brian Brandon, 3rd – Eric Holliday, 4th – Oleg Kasatuin
Right 110+kg: 1st – Jerry Cadorette, 2nd – Richard Lupkes, 3rd – Paul Fischer, 4th – Shawn Lattimer

Left 55kg: 1st – Issac Luna, 2nd – Cody Wagner, 3rd – Sean Town
Left 60kg: 1st – Joseph Cordova, 2nd – Jayson Neeley, Brent Norris, 4th – Chance Holliday
Left 65kg: 1st – Shawn Kirkpatrick, 2nd – Samuel Harris, 3rd – Cody Lawrence, 4th – Jacob Carlson
Left 70kg: 1st – Corey Miller, 2nd – Geoff Miller, 3rd – Ethan Fritsche, 4th – Livingston Denegre-Vaught
Left 75kg: 1st – Paul Talbott, 2nd – Kenny McKinney, 3rd – Ovi Dragomir, 4th – Luke Kindt
Left 80kg: 1st – Jake Smith, 2nd – Keith Powers, 3rd – Ron Klemba, 4th – Robertas Prozivalskis
Left 85kg: 1st – Chase Stratton, 2nd – Storm Chellino, 3rd – Steve Rau, 4th – Giordano Cruz
Left 90kg: 1st – A.J. Henson, 2nd – Ryan Clark, 3rd – Michael Vaz, 4th – Spencer Graves
Left 100kg: 1st – Chris Chandler, 2nd – Chris Kaufman, 3rd – Jordan Sill, 4th – Chris Josten
Left 110kg: 1st – Dave Chaffee, 2nd – Robert Topie, 3rd – Oleg Kasatuin, 4th – Eric Holliday
Left 110+kg: 1st – Matt Bertrand, 2nd – Paul Fischer, 3rd – Shawn Lattimer, 4th – Marc Lowery


Masters Women
Right 60kg: 1st – Cheryl Harper, 2nd – Tami Bandy
Right 80kg: 1st – Elaine Blik
Right 80+kg: 1st – Elaine Blik, 2nd – Shannon Storrs

Left 60kg: 1st – Cheryl Harper, 2nd – Tami Bandy
Left 80+kg: 1st – Shannon Storrs


Masters Men
Right 70kg: 1st – Simon Berriochoa, 2nd – Livingston Denegre-Vaught, 3rd – Dan Stroud
Right 80kg: 1st – Bob Brown, 2nd – Ron Klemba, 3rd – John Parton, 4th – Ray Hennerichs
Right 90kg: 1st – Herman McCoy, 2nd – Eric Wolfe, 3rd – Mike West, 4th – Bill Collins
Right 100kg: 1st – Jarrod Levulett, 2nd – Robert Baxter, 3rd – Dan Peretti, 4th – Mike Smith
Right 100+kg: 1st – Tom Taylor, 2nd – John Waelty, 3rd – John Bergstrom, 4th – Jack Wynn

Left 70kg: 1st – Livingston Denegre-Vaught
Left 80kg: 1st – Scott Wynn, 2nd – Bob Brown, 3rd – John Parton, 4th – Ron Klemba
Left 90kg: 1st – Jim Wagner, 2nd – Glenn Bland, 3rd – Bill Collins, 4th – Eric Wolfe
Left 100kg: 1st – Jarrod Levulett, 2nd – Robert Knapp, 3rd – Mike Smith, 4th – Dan Peretti
Left 100+kg: 1st – Tom Taylor, 2nd – John Waelty


Grand Masters Men
Right 75kg: 1st – Jim Coyle, 2nd – Tom Simko, 3rd – Dan Stroud, 4th – Daryl Nix
Right 90kg: 1st – Mike West, 2nd – Jim Fitzsimmons, 3rd – Ron Berdinsky, 4th – Ed Cosnyka
Right 100kg: 1st – John LaVerne, 2nd – Bobby Buttafuoco, 2nd – Ricky Piercy, 4th – Chuck Kendricks
Right 100+kg: 1st – Richard Lupkes, 2nd – Sammie Hattabaugh, 3rd – John Bergstrom, 4th – Bob Mallon

Left 75kg: 1st – Jim Coyle, 2nd – Randy Nelson, 3rd – Michael Petzing
Left 90kg: 1st – Ron Berdinsky
Left 100kg: 1st – Robert Knapp, 2nd – Chuck Kendricks, 3rd – Bob Koschel, 4th – Mark Evans
Left 100+kg: 1st – Richard Lupkes, 2nd – Paul Grim


Ultra Masters Men
Right 75kg: 1st – Jim Coyle
Right 90kg: 1st – John Burgeson, 2nd – Doug Holdorf, 3rd – Roy Ramsland, 4th – Charles Hughes
Right 90+kg: 1st – Sammie Hattabaugh, 2nd – Joe Ramirez, 3rd – Roy Ramsland, 4th – Steve Warren

Left 75kg: 1st – Jim Coyle
Left 90kg: 1st – John Burgeson, 2nd – Doug Holdorf
Left 90+kg: 1st – Joe Ramirez


Disabled Men
Right 80kg: 1st – Bob Brown, 2nd – Dan Stroud
Right 80+kg: 1st – John Shipes

Disabled Women
Right Open: 1st – Shannon Storrs


Team
1st – Oklahoma, Jim Coyle/Captain
2nd – Pennsylvania, Tom Simko/Captain
3rd – Wyoming, Devin Bair/Captain
4th – Tie: Louisiana, Ray Hennerichs & Craig Tullier/Captains
West Coast Armbandits, Scott Wynn/Captain