National Results 2013


2013 Unified Nationals
Sub Juniors Right Hand Open: 1st – Kyle Pettis, 2nd – Marisa Zvezdich

Junior Girls Right Hand 60kg: 1st – Daisie Poe

Junior Boys Right Hand 60kg: 1st – Darian Multhauf, 2nd – Kyle Pettis
Junior Boys Right Hand 70kg: 1st – Storm Stapleton, 2nd – Bradley Robotka, 3rd – Riley Boedigheimer, 4th – Damion Multhauf
Junior Boys Right Hand 80kg: 1st – Sean Schrotberger, 2nd – Zach Bickett, 3rd – Drew DuCheney, 4th – Austin Gonzalez
Junior Boys Right Hand 80+kg: 1st – Jason Burgeson, 2nd – Drew DuCheney

Women’s Right Hand 60kg: 1st – Erin Meyer, 2nd – Annie Fuller, 3rd – Daisie Poe
Women’s Right Hand 65kg: 1st – Sophie Oppenheimer
Women’s Right Hand 80+kg: 1st – Krysta Prior, 2nd – Sophie Oppenheimer, 3rd – Deena Haynes, 4th – Kiran Carlin

Men’s Right Hand 55kg: 1st – Issac Luna, 2nd – Kyle Pettis, 3rd – Tom Wilson
Men’s Right Hand 60kg: 1st – Joseph Cordova, 2nd – Scott Harris
Men’s Right Hand 65kg: 1st – Vazgen Soghoyan, 2nd – Sam Harris, 3rd – Brent Norris, 4th – Chris Miskell
Men’s Right Hand 70kg: 1st – Michael Hann, 2nd – Justin Dockter, 3rd – Aaron Gutt, 4th – Jordan McGuire
Men’s Right Hand 75kg: 1st – Yosef Chalbi, 2nd – Michael McGarry, 3rd – Nate Piper, 4th – Eric Cunningham
Men’s Right Hand 80kg: 1st – Tony Kitowski, 2nd – Ron Klemba, 3rd – Mark Davies, 4th – Jon Brown
Men’s Right Hand 85kg: 1st – Craig Tullier, 2nd – Simon Berriochoa, 3rd – Shane Alger, 4th – Ferris Durik
Men’s Right Hand 90kg: 1st – Mike West, 2nd – Jack Weber, 3rd – Brian Brulport, 4th – Christopher Voelz
Men’s Right Hand 100kg: 1st – Chris Kaufman, 2nd – Mike Smith, 3rd – Rimvydas Bilevicius, 4th – Joseph Berryman
Men’s Right Hand 110kg: 1st – Oleg Kasatuin, 2nd – Matt Bertrand
Men’s Right Hand 110+kg: 1st – Richard Lupkes, 2nd – Paul Fischer, 3rd – Mark Cichey, 4th – Harold Owens

Men’s Masters Right Hand 70kg: 1st – John Ernst
Men’s Masters Right Hand 80kg: 1st – Bob Brown, 2nd – Ron Klemba, 3rd – John Parton, 4th – Ray Hennerichs
Men’s Masters Right Hand 90kg: 1st – Craig Tullier, 2nd – Simon Berriochoa, 3rd – Mike West, 4th – Eddie Stapleton
Men’s Masters Right Hand 100kg: 1st – Mike Smith, 2nd – Eric Baldino, 3rd – Robin Chandler

Men’s Grand Masters Right Hand 75kg: 1st – Dan Stroud, 2nd – Randy Nelson, 3rd – Leroy Hotchkiss
Men’s Grand Masters Right Hand 90kg: 1st – Mike West, 2nd – David Cunningham
Men’s Grand Masters Right Hand 100kg: 1st – Alan Bown, 2nd – Todd Carlin
Men’s Grand Masters Right Hand 100+kg: 1st – Richard Lupkes

Men’s Ultra Masters Right Hand 90kg: 1st – John Burgeson
Men’s Ultra Masters Right Hand 90+kg: 1st – Lee Freeman

Junior Girls Left Hand 60kg: 1st – Daisie Poe

Junior Boys Left Hand 70kg: 1st – Storm Stapleton, 2nd – Riley Boedigheimer
Junior Boys Left Hand 80kg: 1st – Zach Bickett, 2nd – Austin Gonzalez, 3rd – Sean Schrotberger, 4th – Drew DuCheney
Junior Boys Left Hand 80+kg: 1st – Jason Burgeson, 2nd – Drew DuCheney

Women’s Left Hand 60kg: 1st – Daisie Poe, 2nd – Annie Fuller
Women’s Left Hand 65kg: 1st – Sophie Oppenheimer
Women’s Left Hand 80+kg: 1st – Deena Haynes, 2nd – Krysta Prior, 3rd – Sophie Oppenheimer, 4th – Kirin Carlin

Men’s Left Hand 55kg: 1st – Issac Luna
Men’s Left Hand 60kg: 1st – Joseph Cordova, 2nd – Scott Harris
Men’s Left Hand 65kg: 1st – Sam Harris, 2nd – Vazgen Soghoyan, 3rd – Brent Norris, 4th – Chris Miskell
Men’s Left Hand 70kg: 1st – Michael Hann, 2nd – Jordan McGuire, 3rd – Aaron Gutt, 4th – Justin Dockter
Men’s Left Hand 75kg: 1st – Michael McGarry, 2nd – Yosef Chalbi, 3rd – Josh Handeland, 4th – Nate Piper
Men’s Left Hand 80kg: 1st – Keith Powers, 2nd – Ron Klemba, 3rd – Tony Kitowski, 4th – Anthony Snook
Men’s Left Hand 85kg: 1st – John Grant, 2nd – Shane Alger, 3rd – Gary Hollingsworth, 4th – Jeff Bickett
Men’s Left Hand 90kg: 1st – Ryan Barnett, 2nd – Jack Weber, 3rd – Ferris Durik, 4th – Brian Brulport
Men’s Left Hand 100kg: 1st – Chris Kaufman, 2nd – Pavlo Derbedyenzen, 3rd – Mike Smith, 4th – Rimvydas Bilevicius
Men’s Left Hand 110kg: 1st – Matt Bertrand, 2nd – Oleg Kasatuin, 3rd – Jeff Dabe, 4th – Austin Acree
Men’s Left Hand 110+kg: 1st – Paul fischer, 2nd – Mark Cichy, 3rd – Jon Thompson, 4th – Harold Owens


Men’s Masters Left Hand 80kg: 1st – Ron Klemba, 2nd – Ray Hennerichs, 3rd – John Zvezdich, 4th – John Parton
Men’s Masters Left Hand 90kg: 1st – Eddie Stapleton, 2nd – David Cunningham
Men’s Masters Left Hand 100kg: 1st – Mike Smith, 2nd – Eric Baldino, 3rd – Tony Villa

Men’s Grand Masters Left Hand 75kg: 1st – Dan Stroud, 2nd – Leroy Hotchkiss, 3rd – Randy Nelson
Men’s Grand Masters Left Hand 90kg: 1st – Ron Klemba, 2nd – David Cunningham
Men’s Grand Masters Left Hand 100kg: 1st – Alan Bown, 2nd – Tony Villa, 3rd – Todd Carlin
Men’s Grand Masters Left Hand 100+kg: 1st – Richard Lupkes, 2nd – Jeff Dabe

Men’s Ultra Masters Right Hand 90kg: 1st – John Burgeson

Men Disabled Right Hand 80kg: 1st – Dan Stroud

Team: 1st - Losers Team ~ Vazgen Soghoyan, Captain, 2nd - Minnesota 1 ~ Josh Handeland, Captain, 3rd - Indiana ~ Mike West, Captain